Pozn. Telefon mám Apple, na desktopu Windows, na serverech Linux.

Určitá skupina lidí si ráda přečte, jak je nějaká firma špatná a nejlépe samozřejmě nějaká, jejichž produkty vůbec nepoužívají. Proto je na Abclinuxu mezi diskutujícími tak oblíbený Novell a pravděpodobně proto redakce dává do zpráviček jakékoliv prohlášení, které vypustí Miguel de Icaza (šéf vývojového oddělení Novellu). Dlouhá diskuze vždy zaručena. Na Rootu je podobně oblíbený Microsoft (pozor, opravdu dlouhá diskuze). Lidi si to rádi přečtou a můžou si virtuálně oddechnout, ještě že žádný z těch produktů nepoužívají.

Někdo si třeba pořídí nenávist vůči Applu, protože ten je úspěšný v určitém segmentu trhu, který dotyčný nezná a tím je segment „obyčejní uživatelé“. Správně vytýká jeho produktům vlastnosti, kvůli kterým by si je nikdy nepořídil, ale nedojde mu, že produkt má určité vlastnosti, kvůli kterým si ho přesně tihle lidé budou kupovat. A jelikož segment „obyčejní uživatelé“ je mnohem větší, než segment „srovnávající profesionálové“, tak Apple začne vítězit.

Takže je potřeba vzít nějaký těžší kalibr. Třeba začít srovnávat nesrovnatelné, například počítač od Applu s počítačem postaveným doma. Počítač postavený doma bude samozřejmě mnohem levnější a bude vyladěný přesně potřeb dotyčného „profesionála“. Počítač od Applu takový nebude a nebude takový ani od Dellu, HP, Lenova, Fujitsu-Siemens atd. protože tyhle firmy se potřebují zavděčit co největšímu segmentu trhu a chtějí vydělat peníze. Nebo je možné trefovat se do DRM, se kterým Apple hudbu dodává. Každému musí být jasné, že to není věc Applu, ale že jde o poskytovatele hudebního obsahu, kteří DRM vyžadovali. Na druhou stranu, proč to nepoužít jako argument proti? Někomu to třeba nedojde… A můžete pokračovat uváděním vyloženě chybných informací. Třeba střelit nějaká čísla ohledně cen iPodů v závislosti na velikosti paměti, je to přece ošklivá firma.

Výsledek – lidi vás budou číst. Tenhle příklad můžete libovolně aplikovat téměř na cokoliv – programovací jazyk, prohlížeč, politickou stranu, skupinu obyvatel (pozor na zákony). Když budete dostatečně negativní, máte vyhráno a čtenáři se jenom pohrnou. A o to přece jde ne?

Zanechej komentář

K zanechání komentáře ke článku musíte být přihlášen. Přihlásit »