Od nějaké doby, co se kamarád vrátil z USA s Apple PowerBookem si říkám, že s Windows není něco v pořádku. Pokaždé, když ho vidím při práci, tak mi přijde, že pracuje efektivněji, všechno má po ruce atd. A jelikož Windows tiše nesnáším a zároveň jsem moc líný, než abych pokoušel svoje nervy s jakoukoliv distribucí Linuxu, tak jsem byl rozhodnutý pro Mac OS X. Bohužel minulý čas je zde na místě, Apple si to pokazil na frontě, kde jsem ho měl dosud za suverénního vládce – designem.

Moje požadavky na notebook byly vcelku jednoduché:

  • Musí být malý, 13″ je tak akorát.
  • Musí to být solidní výrobce – žádný Acer.
  • Notebook se mi musí líbit. U stolního počítače je mi to fuk, ale u notebooku chci, aby hezky vypadal.
  • Čím lehčí, tím lepší.

Nějakou dobu mám doma 2 roky staré 13″ Sony Vaio, koupené z USA. Jsem s ním 100% spokojený, pokud pominu pár podivností ve Windows, které ale spíš pocházejí z mého přílišného hraní si se systémem, tak moje předchozí podmínky splňuje. Design je popravdě trochu starší, ale pořád mnohem lepší, než většina současných notebooků. Kvalita displeje je úžasná – vyšší než zmiňovaný PowerBook nebo úplně nová Toshiba.
Ještě bych chtěl dodat, že neřeším nákup teď, ale asi tak v horizontu půl roku. Nakonec jsem se rozhodoval mezi novým Sony Vaio a Apple MacBook. Apple bude mít v té době novou verzi Mac OS X Leopard, která slibuje několik opravdu zajímavých funkčností. Sony bude dodávat Windows Vista, o kterých vcelku nic nevím – ano, bude tam Aero, ale pořád mi to přijde to samé, neboli „funguje to, ale nemám tu Bash, nemám ty Darwin Ports, budu se tu zase patlat s Ruby“. Na druhou stranu budou tam Office a prostě budou to pořád ty staré dobré/špatné Windows, na které jsem zvyklý.
Takže musela rozhodnout maličkost – krátká návštěva v Apple Store v Praze na Andělu, zatímco jsem na někoho čekal (ehm, taky zábavná historka, možná se někdy rozepíšu). Apple MacBook mají s Apple PowerBook/MacBook Pro společný tak akorát název Apple. Zbytek je hnus, něco mezi iPodem a starými kamny. Zkrátka obyčejný plasťák, s podivnou klávesnicí, která budí dojem, že tlačítka se nechtějí mezi sebou kamarádit a raději vám poskytnou výhled do vnitřku notebooku. O hliníku nebo jakémkoliv solidnějším materiálu tenhle notebook nikdy neslyšel a celkový dojem připomíná spíš trochu dražší hračku pro děti. Dost to nechápu – Apple MacBook Pro je oproti tomu nádherný notebook, který se designově opravdu povedl. Bohužel se ale dělá pouze ve velikosti 15″ nebo 17″ a za úplně jiné ceny.
Takže přestože jsem to nečekal, tak hlavním favoritem je opět Sony Vaio. Pánové z Prestigia nebo Asusu prominou, ale oproti designerům Sony nehrajou pořád ani druhou ligu.

Zanechej komentář

K zanechání komentáře ke článku musíte být přihlášen. Přihlásit »