Rozhodl jsem se oblažit nepočetnou skupinu mých čtenářů tipy na některé zajímavé filmy. Prozatím třeba… hráli jste si jako malí na policajty a zloděje? Na univerzitě ve Stanfordu vyzkoušeli, jak to dopadne, když si budou hrát studenti na vězně a dozorce. Experiment se podařil tak dobře, že musel být ukončen už po šesti dnech místo plánovaných čtrnácti. I to ale stačilo, aby volně na jeho motivy vzniknul film s výstižným názvem Das Experiment.

Psychologové někdy mají trhlé nápady – jak se budou lidi chovat pokud je zavřeme do černé bedny nebo je budeme nutit koukat se celý den na Novu atd. Ve filmech je to většinou jednoduché – zjistí, že i ti nejobyčejnější lidé se umí chovat jako úplní psychopati. Das Experiment samozřejmě není výjimkou.
Tarek Fahd je obyčejným taxikářem, ale jinak byl novinářem. Jednoho dne si všimne inzerátu, kde shánějí dobrovolníky pro účast na čtrnáctidenním experimentu, který sonduje psychologii života ve věznici (nebo tak nějak). 4 000 marek jsou slušné peníze a jeho bývalý zaměstnavatel mu slíbí dalších 10 000 za zajímavou reportáž. Noc před experimentem si ještě stačí nechat nabourat auto od pohledné slečny jménem Dora, která je ve filmu ze dvou důvodů: aby byla nějaká erotická scéna (osazenstvo fiktivní věznice pro to není zrovna ideální materiál) a aby si zachovala flegmatický výraz celý film včetně pohledu na rozbitou hlavu jednoho z dozorců.
Začátek samozřejmě probíhá pohodově – vězni dostanou noční košile a čísla, takže Tarek už není Tarek, ale 77 a jdou si zahrát basket. Jsou určena pravidla experimentu – dozorci nesmí použít násilí, vězni musí dozorce ve všem poslouchat atd. Tarek ale kvůli reportáži potřebuje, aby se něco dělo a začne dělat potíže. Ty vyvrcholí hned druhý den vzpourou, kterou dozorci potlačí stejným způsobem jako byl použit ve Stanfordu a situace začne připomínat normální vězení.
Bohužel za chvíli se začne film od původního námětu odchylovat. Místo promyšlené duševní šikany a bourání vztahů mezi vězni se z dozorců stanou psychopati, kteří nejdou pro ránu obuškem daleko. Na scénáristech je vidět, že by film chtěli nějak ukončit a poslat jen tak zdeptané vězně domů dost dobře nejde. Takže místo toho pošlou vedoucího projektu profesora Thorna na den pryč a ve věznici nechají nějvíce sadistického dozorce rozpoutat teror.

Kdybych to měl shrnout, tak se film určitě povedl. Herci jsou dost dobří, dozorcům bez problémů uvěříte, že v každém se skrývá kus sadisty, vězňům, že jsou opravdu na dně a Thornovi, že je šílený vědec, který nevidí směr kam se všechno ubírá. Na druhou stranu jsem se nemohl ubránit pocitu, že Dora je dobrá kamarádka střihaře, takže nám jí musí každých pár minut úplně zbytečně ukazovat, že zabezpečení experimentu bylo na úrovni mateřské školky a že film zkrátka mohl být ještě o něco lepší. Hvězdičky dávat nebudu, názor si udělejte sami – film ale za shlédnutí rozhodně stojí.

Odkazy:

Zanechej komentář

K zanechání komentáře ke článku musíte být přihlášen. Přihlásit »