Před nedávnem jsem dělal pro známého osobního trenéra menší web. Udělali jsme oboustranně výhodný barter – já jsem s ním chodil cvičit a on měl web včetně hostingu zdarma. Web je statický, ve dvou jazykových verzích a já jsem potřeboval samozřejmě klasické věci jako hezká URL, přepínání aktivních/neaktivních odkazů podle aktuální stránky, jediné místo pro kód Google Analytics, aby se ojevil na všech stránkách atd. Ještě před nedávnem bych si řekl, že použít na to Ruby on Rails je klasický útok s kanónem na vrabce. Teď jsem taky chvilku přemýšlel, jestli neoprášit svoje znalosti PHP, ale potom jsem si řekl DOST! Když už se PHP úspěšně bráním přes půl roku, tak se k němu přece nebudu dobrovolně vracet? Zkusil jsem tedy i pro tenhle miniweb použít Rails a výsledek mě příjemně překvapil.

Výkonově je to stejné, nebo dokonce ještě lepší, než při použití PHP – stačí správně nastavit cachování a všechny stránky se budou generovat pouze jednou. Na pozadí musí samozřejmě stále běžet Mongrel, ale to není velká ztráta, ostatně PHP se taky nahrává do každého procesu Apache. Práce je při použití Rails rozhodně méně – mám spoustu použitelných helperů, nebo generování URL pomocí routes, které je jako stvořené pro SEO. Navíc mám samozřejmě Capistrano – ruční nahrávání webů přes FTP patří do pravěku, líní lidé, kteří neradi dělají chyby, používají automatické nástroje. To hlavní ale samozřejmě je, že nemusím lovit v paměti nebo na Googlu, jaké jsou správné názvy funkcí v PHP nebo pořadí parametrů. Používám stále něco, co mám už velice dobře zažité. Nejde ani tak o časovou úsporu, ale spíš o úsporu nervů – hledat v dokumentaci mě nebaví a jsem rád, že mě ho tohle rozhodnutí definitivně zbavilo.

PHP s radostí přenechávám ostatním.

Odpovědi k “Definitivní konec s PHP”
 1. bez komentare napsal:

  Takže ještě jednou, a tentokrát slušně, aby tě hlodalo svědomí, až to smažeš.

  Ruby = PHP
  RoR != PHP

  Použij framework!

 2. Láďa napsal:

  Díky za starost o moje svědomí, ale nemám potřebu mazat komentáře jenom protože se mnou nesouhlasí ;-)
  Asi takhle – vím dost dobře, že RoR je framework postavený na Ruby a PHP je jenom jazyk. Pointa je ale někde jinde – proč bych měl používat PHP + framework, když všude jinde už používám Ruby + framework? Byla by v tom nějaká časová/finanční/jakákoliv výhoda? Jsou to dvě věci, které jsou určené na totéž, takže snažit se v obou zdokonalovat je pro mě ztráta času.

 3.  
Zanechej komentář

K zanechání komentáře ke článku musíte být přihlášen. Přihlásit »