Některé programy jsou prostě geniální. Vím, že je to odvážné tvrzení, ale prostě se semtam stane, že mě něco opravdu potěší. Poslední dobou to jsou hlavně různé unixové servery, které zázrakem fungují bez velkého přemlouvání a ještě poskytují asi milión dalších možností konfigurace, takže trochu připomínají největší nože od Victorinoxu.

Poznámka: Článek je psán ve chvilkové euforii, poté co se mi povedlo rozeběhnout VoIP volání přes Asterisk. Je možné, že za týden už nebude vůbec aktuální.

Základní podmínka: .conf soubory

Klikací konfigurace jsou mor. Čím víc user-friendly je program, tím víc jsem unfriendly já. Vytvořit rozhraní, které by poskytovalo rychlý a pohodlný přístup ke všem možnostem nastavení dá asi celkem zabrat. Možná proto výsledné programy za moc nestojí, nejlepší programátoři totiž dělali uživatelské rozhraní, na které budou moci markeťáci lovit zmatené zákazníky a ony neviditelné funkčnosti dělal synovec třetího zástupce junior programátora kuchyňských robotů. Textové konfigurační programy oproti tomu mají spoustu výhod:

  1. Programátoři se můžou věnovat čemu je potřeba.
  2. Trénují paměť administrátorů, složitější konfigurační soubory například používají znaky, které typický uživatel nikdy neviděl, natož aby je uměl napsat.
  3. Usnadňují psaní HOWTOs. Vytváření HOWTOs ke grafické konfiguraci může být neobyčejný opruz, zatímco na konfigurační soubory stačí jenom Copy-Paste. Už víte, proč neexistuje žádná Windows-wiki?
  4. Většina autorů přidává kromě do konfiguračních souborů i příklady nastavení. Často se tak dozvíte o funkčnostech, které by vám spolehlivě unikly (kdo čte manuály že?).

Příklad první: Postfix

Jednu dobu prý koloval na internetu vtip „Víte jaká je bezpečnostní chyba Sendmailu pro tento týden?“. Je jasné, že děravost Sendmailu dala vzniknout spoustě výborných alternativ jako je Qmail, Exim nebo Postfix a unixoví administrátoři mají další téma na nekonečné hádky. Postfix je příkladem serveru, který stačí nainstalovat a spustit. Ve výchozí konfiguraci sice nic moc neumí, ale je bezpečný a funguje. Dá se s ním ale dělat prakticky cokoliv, od maličkých serverů pro pár kamarádů po hostingové systémy s tisíci virtuálními uživateli. Skvělé je, že na 95% konfiguračních parametrů nemusíte nikdy sáhnout, zároveň jsou ale připravené (a zdokumentované) pro případ potřeby.

Příklad druhý: Samba

Před nedávnem jsem se snažil přestěhovat jeden server z Debianu na Gentoo. Běžely tam prakticky pouze dvě věci – Samba a webová aplikace v Tomcatu. Přestože to byla moje první konfigurace Samby od základů, tak za půl hodiny všechno běželo, s novou politikou oprávnění, uživateli atd. Do oficiální dokumentace jsem se nemusel ani podívat, na všechno stačily příklady v konfiguračním souboru. Prostě pohoda, kterou pokazila moje neschopnost rozeběhnout na novém serveru Tomcat.

Příklad třetí: Asterisk

Když jsem se před nedávnem dozvěděl, že firma, ve které dělám něco jako „holka pro všechno, co má víc než 3 tlačítka“ má kompletně přejít na VoIP, tak mi to přišlo jako špatný vtip. Přesto jsem si zkusil doma rozeběhnout VoIP ústřednu s voláním přes testovací účet Telefonetu (díky jim za to). Požadavky byly dva:

  1. Aby to fungovalo
  2. Všechno ostatní

Nastavit Asterisk, aby určitá čísla směřoval na pobočky a zbytek přes Telefonet do světa trvalo slabé 3 hodinky a to jsem konfiguraci viděl poprvé. Během nich jsem navíc zjistil, že tohle je jedna z nejlepších hraček od vynálezu origami – se vším si můžete neskutečně vyblbnout, můžete vytvořit automatickou spojovatelku, hovory nahrávat, přesměrovávat kam je potřeba, podržet, předávat, nechat zvonit postupně po celé firmě, směrovat podle nejvýhodnější tarifikace atd. To celé opět pomocí pár textových souborů a výborné konzole, která přesně řekne, co se právě s každým hovorem děje. Po počátečním zmatku navíc zjistíte, že celý systém má svojí logiku a jednotlivá pravidla už můžete sekat jedno za druhým.

Závěr

Tohle bylo jenom pár příkladů, které mě napadly. Všechny mají společné to, že beze zbytku splnily moje očekávání a k tomu přidaly další tunu funkčností, které nemusí být obalené líbivou reklamou, abyste je chtěli používat. A samozřejmě jsou všechny zadarmo přímo na vašem skvělém sytému.

Zanechej komentář

K zanechání komentáře ke článku musíte být přihlášen. Přihlásit »