Tohle opravdu nemá být snaha o velice pozdní novinku – GMail nabízí IMAP již poměrně dlouhou dobu. Ze začátku trpěl hromadou dětských nemocí, ale slouží ke cti Googlu, že je poměrně svižně řešil. Jako první byl problém s kódováním non-ASCII znaků, které při příjmu přes IMAP nahrazoval otazníky. Druhé, co mě trápilo, byla neuvěřitelná pomalost, kdy Outlook při přechodu mezi složkami prakticky pořád něco aktualizoval, takže čekání byl porod. Teď už bych mohl napsat, že IMAP na GMailu je funkční.

Jak IMAP na GMailu funguje

IMAP v podání Googlu se hezky integruje s existujícím webovým rozhraním, které je na hodně vysoké úrovni. V klientovi máte k dispozici speciální složku [Gmail], která obsahuje všechny složky z webového rozhraní jako koš, Spam, Koncepty atd. Příjemné je, že složky se zobrazují v jazyce, který máte nastavený ve webovém rozhraní. Ideální použití je například jestli korektní mail nebyl označen jako SPAM, kterou můžete provádět přímo z IMAP klienta. Dále všechny štítky (labels), které vytvoříte ve webovém rozhraní se objeví v klientovi jako složky a samozřejmě naopak.

Zobrazení ve webovém rozhraní Zobrazení v Outlooku 2003

Tenhle přístup není úplně dokonalý, jednu nelogičnost jsem našel například při mazání pošty – pokud něco smažete v IMAP klientovi, tak se pošta nepřesune do koše, ale zůstane viset v Gmail/Všechny zprávy. Což je OK, odtamtud jí ale třeba pomocí Outlooku už nesmažete. Pokud chcete zprávu opravdu zlikvidovat, tak jí musíte smazat ve webovém rozhraní, čímž se přesune do koše a nakonec jí odtamtud smazat. Ale jelikož Google vysypání koše komentuje hláškou, proč to děláte, když máte přes 2000MB místa, tak je ta krkolomnost asi netrápí.

Podobně je odlišná funkčnost u štítků – pokud ve webovém rozhraní označíte něco štítkem, tak máte zprávu v Doručené poště a zároveň je pod daným štítkem (v IMAP klientovi se vám taky zobrazuje na obou místech). Pokud to samé uděláte v klientovi (přesunete zprávu do nějaké složky), tak z Doručené pošty zmizí a objeví se v cílové složce. Přiznám se, že s tímhle jsem konkrétně hlavně zpočátku bojoval, ale nakonec jsem to vyřešil jednoduše – všechna pravidla pro doručenou poštu jsem nastavil v Outlooku, takže teď se už chová, jak jsem zvyklý.

Používat nebo ne?

V našich končinách je stále nejvíc rozšířený přístup do schránek pomocí protokolu POP. Možná je to kvůli chování Seznamu, který IMAP nenabízí a podle jejich vyjádření se ani nechystá, možná to lidem přijde jedno. Osobně ale na rychlé lince dokážu IMAP ocenit a GMail se jeho zprovozněním posunul zase o něco dál. Integrace mezi webovým rozhraním a IMAP klientem má sice nějaké mouchy, ale i tak je to povedená vlastnost.

Odpovědi k “GMail nabízí IMAP – a funkční!”
 1. Vymazaná pošta/Všechny zprávy napsal:

  Zřídila jsem si teď gmail a narazila jsem na onen problém, kdy vymazaná pošta zůstává ve složce všechny zprávy a nejde odtud už v poštovním klientovi vymazat. Chci se jen zeptat, jestli už to není nějak pořešené a nedá se to nějak obejít, aby to fungovalo normálně.

 2. Mazani posty napsal:

  Ahoj mam stejny problem!
  Kdyz postu smazu v Outlooku ve slozce „Dorucena posta“ tak se mi na serveru akorat odstrani jeji stitek, ale porad zustava ve slozce “ Vsechny zpravy“. Co je ale horsi, v Outlooku se z teto slozky neda mazat, ale musi se to delat pres webove rozhrani.
  Nejake reseni??
  Diky moc

 3.  
Zanechej komentář

K zanechání komentáře ke článku musíte být přihlášen. Přihlásit »