Google Chrome je oblíbeným tématem všech serverů poslední dva dny, takže jsem se rozhodl podlehnout všeobecnému zájmu a vyzkoušet taky. A výsledek – Chrome je přinejmenším zajímavý. Ale popořadě:

Bude stabilní

Tedy měl by být – každá záložka totiž běží v samostatném procesu, což je vidět při pohledu do Task Manageru. Navíc v samostatném procesu běží například i Flash (jestli další pluginy nevím), takže pád čehokoliv neshodí celý prohlížeč, jak je oblíbené. A pokud některou ze záložek zabijete například kvůli bláznícímu JavaScriptu, tak ostatních se to samozřejmě nedotkne.

Chrome v Process Manageru

Je minimalistický

Chrome v porovnání s rozšířenými prohlížeči Internet Explorer, Firefox, Safari a Opera obsahuje asi nejméně ovládacích prvků. Záložky jsou navíc přesunuty nad adresní řádek do míst, které normálně zabírá jenom neužitečný horní okraj okna. Chrome navíc neobsahuje žádné menu – krok který zkusil Internet Explorer 7 když menu skryl a se zlou se potázal, protože uživatelé šestky na něco takového nebyli připraven. Chrome ale žádnou předchozí verzi ještě nemá a navíc je jasné, že zpočátku budou jeho uživatelé spíš experimentátoři.

Rozhraní Chrome

Je jasné, že kvůli pár pixelům místa na výšku lidi nezačnou na Chrome hromadně přecházet, ale za sebe musím říct, že jednoduché uživatelské rozhraní je příjemné. Z vlastní zkušenosti vím, že ve Firefoxu lezu do menu jenom a pouze pro správu rozšíření, tzn. menu jako takové je pro mě zbytečné. Na obrázku je dobře vidět, že Chrome zvýrazňuje doménovou část adresy.

Je přiměřeně chytrý

Zaznamenal jsem, že Opera a Firefox mají Speed Dial – možnost označit si stránku, aby se zobrazila v malém náhledu při otevření nové záložky a vy už na ní jenom kliknete. Zaznamenal jsem a to je všechno, nechtělo se mi do Speed Dialu stránkypřidávat. Chrome ale začal jednoduše vytvářet Speed Dial za mě – první co uvidíte při otevření nové záložky je jakási úvodní stránka, kde jsou mimo jiné i nejnavštěvovanější stránky. Troufnu si tvrdit, že pro běžné uživatele, mezi které pomalu taky zapadám je to mnohem užitečnější funkce než Speed Dial. Dále zobrazuje ještě další šikovné věci, kromě vyhledávání se mi zatím povedlo přinutit zobrazit Poslední přidané bookmarky (oblíbené) a zavřené záložky.

Postraní úvodní stránky

Náhrada za Speed Dial

Bookmarky umí Chrome samozřejmě taky, v podobě známé třeba z Firefoxu, tedy hvězdička vedle adresního řádku. Zobrazí se potom buď v úvodní stráncepři otevření nové záložky nebo je možné mít panel s bookmarky otevřený pořád pod adresním řádkem.

Bookmarky (oblíbené)

Je pohodlný

Hledávání něčeho v historii Firefoxu je peklo. Stejně tak je to peklo u Internet Exploreru a stejně tak to je peklo v Opeře. Důvod je jednoduchý – všechný zmíněné prohlížeče vám historii ukážou v úzkém panelu po levé straně. Nechápu vlastně proč, protože poslední co mě zajímá při hledání v historii je stránka na které právě jsem (a která pořád zabírá většinu monitoru). Chrome oproti tomu ukáže historii v nové záložce, kde je na všechno spousta místa.

History

V historii je samozřejmě možné hledat a potom Chrome přidá i náhledy stránek – hodně praktické.

Hledání v historii

A to samé platí i pro stahování souborů, které mimochodem umí i přerušit. Pokud jsem ale zkusil během stahování vypnout síť, tak už to nerozdýchal a bylo potřeba začít stahovat od začátku (což ale nevím jestli je pravidlem – přijde mi, že chování je stejné jako ve Firefoxu 3).

Downloads

Další

Chrome dále obsahuje Google Gears, nový virtuální stroj pro běh JavaScriptu, který má být opět o něco rychlejší než JavaScript v ostatních prohlížečích. Jako renderovací jádro obsahuje WebKit, který tím opět získává cenné body. Umožňuje prohlížení webu v privacy módu, který je někdy známý spíše jako porno mód, i když využití si dokážeme určitě představit i jiné. Na zapnutý privacy mód ukazuje efektivní obrázek agenta v levém horním rohu. Privacy

Neumí zatím RSS, čehož bych si sám nevšiml, protože jako RSS čtečku používám Google Reader, z jednoduchého důvodu mít RSS zdroje dostupné všude. Už v základu obsahuje nástroj pro vývojáře pro ladění stránek, kombinaci Web Developer toolbar a Firebug se sice rovnat nemůže, ale začátek je to hodně slibný. Zajímavý je i vlastní Task Manager.

Závěr

Chrome očividně cílí na obyčejné lidi přehledným a jednoduchým rozhraním a (zatím) minimem funkcí. Google se pravděpodobně snaží vytvořit prohlížeč, který by nejvíce seděl jeho vizi aplikací na webu, kdy prohlížeč začíná nahrazovat operační systém – tomu odpovídá snaha o superrychlý JavaScript, oddělení záložek do jednotlivých procesů (není možné, aby vám jeden pokažený Flash shodil celý “systém”) i vlastní Task Manager. Cílová skupina je poznat i v použitých názvech – rozšířený výpis využité paměti se skrývá pod odkazem “Stats for nerds” (”Statistiky pro experty”) a nastavení je rozděleno do sekcí “Basics”, “Minor Tweaks” a “Under the Hood” (”Základ”, “Drobné úpravy” a “Pod pokličkou”). V každém případě to vypadá, že na trhu s prohlížeči začne být opět živo.

Komentáře jsou uzavřeny.