Pozn.: V celém textu je užíván pojem hacker pro jeho tradiční význam, tzn. lidé se skvělými znalostmi určitých systémů. Více třeba na Wikipedii.

Co mě na iPhone překvapilo asi nejvíc, je komunita okolo něj. Přestože se prodává skvěle, tak jeho rozšíření zatím není nic moc, ale i přesto hackeři z iPhone Dev týmu a ostatních skupin dokázali získat přístup do telefonu (jalibreak), aktivovat ho pro všechny firmwary a dokonce umožnit volání i z nepodporovaných SIM (všude kromě iPhonů prodávaných z výroby s FW 1.1.2). Dalším počinem je Installer, který umožňuje instalaci aplikací po vzoru balíčkovacích systémů, známých z *nix systémů. A potom samozřejmě existující aplikace, ať už to jsou porty z jiných BSD systémů nebo aplikace speciálně pro iPhone. To celé bez podpory Applu, nebo lépe řečeno s dosti chladným přístupem k těmto snahám. Když jsem se nad tím zamyslel, tak mi to už ale překvapivé nepřišlo.

iPhone je něco extra

Přestože existuje spousta skeptiků, kteří iPhonu prorokují přežívání někde na okraji trhu, tak jde o výjimečný telefon. Něco podobného tu zkrátka nebylo a jako takový přitahuje spoustu pozornosti. Hackovat nějakou Nokii? K čemu, vždyť je to jenom obyčejný telefon (nezabývám se tím, jestli to jde nebo ne).

iPhone má potenciál být hit

Apple už něco podobného předvedl s iPodem, tak proč by se mu to nemělo povést znovu? Opět vsadil na osvědčené zbraně – jednoduché ovládání a skvělý vzhled. A je samozřejmé, že hackovat něco s potenciálem je mnohem zábavnější, než hackovat nějaký zapadlý kousek.

Apple sám vytváří výzvy

iPhone má spoustu omezení, takže má i spoustu výzev, které čekají na překonání. Začalo to tím, že přístup do něj nebyl možný jinak, než přes iTunes a jenom pro synchronizaci. Telefon je ale připojený kabelem k počítači, takže to přece nějak jít musí? A když už získáme přístup k souborovému systému, tak by bylo fajn nějak instalovat aplikace ne? A co se rovnou podívat na telefonní část a zkusit jí odblokovat pro všechny SIM karty?

Show must go on

Apple navíc výzvy stále přidává průběžnými upgrady firmwaru, díky čemuž staré postupy přestávají fungovat a musí se hledat opět nové. Upgrady na firmware 1.1.1 například udělal z telefonů odblokovaných pomocí starších verzí AnySIM cihlu (doslovný překlad z „bricked“) a na svět se dostala metoda, jak upravit telefon do stavu před odblokováním („virginize“), aby byl možný upgrade a následné odblokování novější verzí AnySIM. Pro nové firmwary jsou opět nové metody jailbreaku atd. Výsledkem je nekončící souboj.

Neberte předchozí důvody jako nějaký pokus o smysluplnou analýzu. Jenom jsem se zkusil vžít do pozice člověka s potřebnými znalostmi a došlo mi, že hackovat iPhone by byla (pravděpodobně) zábava. V každém případě se těším na SDK, snad bude zábava i psát aplikace :-)

Zanechej komentář

K zanechání komentáře ke článku musíte být přihlášen. Přihlásit »