„Eseróčko“ je oblíbená forma podnikání. Jeho hlavní výhoda spočívá právě v onom omezeném ručením, pokud se něco pokazí, tak za svoje závazky ručí svým majetkem společnost a ne vy, jako to je v případě fyzické osoby podnikající (OSVČ). Když jsem postupně dával dohromady s pomocí jiných lidí postup pro založení s.r.o. vlastními silami místo prostřednictvím specializované firmy, tak jsem si řekl, proč ho nesepsat, třeba se někomu může hodit.

Na úvod bych chtěl zdůraznit několik důležitých věcí:

 1. Pokud se chcete řídit tímto postupem, činíte tak jenom na své vlastní riziko.
 2. Zákony se mění a to tak, že často. Je dobré si to uvědomit, tento postup nemusí být za rok už aktuální.
 3. Osvědčila se nám spolupráce s notářem, který kromě toho nabízí i připravení návrhu na zápis do obchodního rejstříku a s tím spojené konzultace.
 4. Pouze popisuji postup, který jsme použili a který fungoval. Nesnažím se o přesné shrnutí všech možných případů, od toho jsou tu jiní.
 5. Nevíte-li, nechte si poradit od profesionálů. Je to lepší, než někde lovit radu zadarmo, takováhle rada se může později prodražit.
 6. Všechny tyhle starosti můžete přeskočit a využít služeb firmy, která se tím zabývá, případně koupit už hotovou (ready-made) společnost. Jde samozřejmě o dražší řešení.

Krok 0 – Úvod a na co si dát pozor

Jakékoliv kopie, přikládané k návrhu na zápis do obchodního rejstříku, musí být ověřené. Ověření provádí buď notář nebo městský úřad. Jedinou výjimkou jsou případné kopie občanky (ta se naopak ověřovat nesmí) pro doložení, že jsou společníci svobodní a že tedy nemusí dokládat souhlas manželky s vložením společného majetku do společnosti.
Většina příloh má i danou dobu platnosti – většinou tři měsíce. Výjimkou je tuším výpis z katastru nemovitostí nebo souhlas majitele nemovitosti nájemci, že může nemovitost pronajímat dál i pro účely zřízení sídla společnosti. Tak jako tak je dobré si to zjistit.
Samotný notářský zápis (viz dále) má také omezenou platnost. Pokud uplyne, tak máte smůlu a budete muset rozbít prasátko znova.
Sbírejte všechny potvrzení o zaplacení čehokoliv. Jde o náklady spojené se založením společnosti a
účetní se samozřejmě budou hodit.
Můžete se podívat i na jiné zdroje:

Krok 1 – Sídlo společnosti

Vaše společnost musí někde sídlit, bezdomovce rejstříkové soudy netolerují. Na rozdíl od OSVČ, kdy můžete dát svojí adresu, potřebujete tady souhlas majitele nemovitosti s umístěním sídla a výpis z katastru nemovitostí. Jednou z možností je využít služeb některé z firem, poskytujících virtuální kanceláře. Pořídíte tak sídlo za dobrou cenu a firma vám zároveň dodá všechny potřebné dokumenty (v případě pronájmu je potřeba i výpis z OR pronajímatele, ne starší než 3 měsíce).

Krok 2 – Předmět podnikání

„Hej Bohůšů, co tam flákneme? No co, děláme weby a ještě budeme prodávat slepice, tak to tam fókni“. Bohužel takhle to přesně nefunguje, jenom seznam živností volných je delší než vaše ruka a třeba na tvorbu webových stránek potřebujete 3. Každá ohlašovaná živnost stojí 1000 Kč (koncesovaná 2000 Kč), z něčeho živnostenské úřady prostě žít musí. Pokud nevíte, tak zkuste se zeptat na svém živnostenském úřadu.

Z tohohle zatím žádné dokumenty nejsou, ale seznam živností je potřeba pro:

Krok 3a. – Sepsání společenské smlouvy

Krok 3a. co to je? Vysvětlení je jednoduché – teoreticky sepisuje společenskou smlouvu, což je základní listina nutná pro vznik s.r.o., právník. Praxe může být ale jednodušší, někteří notáři mají připravený vzor společenské smlouvy, do které jenom doplní konkrétní údaje. Pro normální účely a pro splnění povinností daných obchodním zákoníkem to stačí a vy ušetříte nějaké peníze. Pokud potřebujete něco navíc, tak můžete požádat právníka o sepsání odpovídajících ustanovení, případně celé smlouvy.

Krok 3 – Notářský zápis

Máte společenskou smlouvu (nebo vám jí připraví notář), bohužel bez několika hezkých nálepek a semtam nějakého razítka je to jenom cár papíru. Takže najděte nějaké notáře, obvolejte je a poptejte se na ceny. Osobně jsme byli velice spokojení s JuDr. Kratochvílem, resp. jeho zástupkyní, která vše zařizovala. A rovnou prozradím malé tajemství – ceny jsou prakticky stejné. Určitě se ale zeptejte, co všechno obsahují. Notářský zápis totiž budete potřebovat 3x buď ve formě originálu nebo stejnopisu. A za stejnopis se platí okolo 100,- Kč za stránku, takže se cena rychle šplhá nahoru. Každopádně si připravte nejméně 5000,- a pokud budete chtít rovnou připravit i návrh na zápis do OR, tak ještě něco navíc (cenu byste se měli dozvědět předem). Notář by s vámi měl připravit i podpisové vzory a čestná prohlášení jednatelů.
S hotovým notářským zápisem postupujete na další úroveň – jste zakladatelé. Sice to nic neznamená, ale třeba můžete mít lepší pocit.

Krok 4 – Živnostenské listy

První dobrou zprávou je, že u ohlašovaných živností stačí z celého dlouhého formuláře vyplnit jenom pár údajů. A druhou, že se dá formulář vyplnit elektronicky a potom vytisknout. Vytištěný formulář vezmete společně s kopií notářského zápisu (nemusí být ověřená, stačí mít stejnopis k nahlédnutí) a souhlasem s umístěním sídla. Souhlas s umístěním sídla si nechají, takže jim buď dejte ověřenou kopii nebo mějte dva. Zaplatíte potřebné množství peněz a dozvíte se, kdy si pro živnostenské listy můžete dojít. Z těch si potom uděláte ověřené kopie pro přiložení k návrhu na zápis do OR.

Krok 5 – Složení základního kapitálu

Složit základní kapitál můžete buď v bance nebo do notářské úschovy. Doporučuji banku, je to levnější. Takže si vyberte banku, zjistěte co po vás budou chtít (pravděpodobně to bude opět stejnopis smlouvy k nahlédnutí, kopii si udělat umí a nějaké ty doklady totožnosti) a založte si účet pro splacení základního kapitálu. Ve chvíli kdy tam budou peníze si vyzvedněte potvrzení o složení základního kapitálu.

Krok 6 – Potvrzení o beztrestnosti

aneb vytunelovali jste firmu? Další si nezaložíte. Mám matné tušení, že beztrestnost je možné teď získat i jinde, než v Praze. Bohužel ale nevím přesně, ale přepokládám, že jestli jste se dostali až sem, tak chvilka hledání téhle informace je už maličkost. Potvrzení o beztrestnosti opět přiložíte k návrhu na zápis do OR. Přesně nevím, kdo je povinen potvrzení doložit – jestli pouze jednatelé, pouze společníci nebo zkrátka všichni. Pokud ale budou společníci a jednatelé různé osoby, tak vám to určitě někdo řekne.

Krok 7 – Návrh na zápis do OR

Návrh se podává k příslušnému krajskému soudu. Prvním krokem je projít seznam příloh na poslední straně a všechny je k němu přidat. Pokud bude mít návrh nějaké nedostatky, tak se vám buď můžou ozvat ať je napravíte (dodat chybějící přílohu atd.) nebo ho rovnou zamítnout. Ozvat se vám ale nemusí, je to jenom jejich dobrá vůle. V případě zamítnutí se Peníze za kolky potom samozřejmě nevrací. S kompletním návrhem a 5000,- Kč se vydejte na soud, kupte kolky a podejte ho. Při podání na Městský soud v Praze si pro jistotu připravte slušnou dávku asertivity, protože některé pracovnice jsou tam ehm… nepříjemné.

Krok 8 – Čekat a čekat

O výsledku se dozvíte samozřejmě poštou. Ve chvíli, kdy vám rozhodnutí dorazí, si můžete všimnout, že je zatím nepravomocné a že běží 15 dnů na odvolání. Předpokládám, že se odvolávat nechcete, takže to můžete zkrátit – stačí, když se všichni navrhovatelé vzdají práva na odvolání. Opět zvednout telefon, zavolat na soud a zjistit jak na to (v Praze řeknete číslo návrhu a dozvíte se kam příslušné papíry doručit a jaká je pracovní doba).

Krok 9 – Jít to oslavit

Při zpětném ohlédnutí mi to celé připadá jako sranda, ale ve skutečnosti jsem se tolik nebavil. Takže obvzláště pokud je to vaše první s.r.o., tak máte co slavit (osobně jsem se k tomu ještě nedostal, ale chystám se).

Odpovědi k “Jak založit společnost s ručením omezeným”
 1. Díky za skvělý článek. SRO zakládám poprvé a doufám že mi to pak taky bude připadat jako sranda. Dnes (26.3.2008) jsem u notáře sepsal zakladatelskou listinu. Až na to že se mi snažil vnutit stejnopisy místo opisů (stejnopis 100 Kč/stránka, opis 30 Kč/stránka) to šlo hladce (podle článku na měšci: http://www.mesec.cz/clanky/podrobnosti-zalozeni-a-vzniku-s-r-o/ jsem trval na jednom stejnopisu tak doufám že to bude stačit).

  Mám pár otázek:
  1) Neví někdo říct kolik celý proces trvá pokud nebude žádný problém resp. asi za kolik dní můžu slavit:)?

  2) Je potřeba přikládat živnostenskému úřadu resp. městskému soudu taky nájemní smlouvu nebo stačí souhlas s umístěním sídla?
  (pronajímatel prostor kde bude sro sídlit logicky trvá na tom že nájemní smlouvu uzavře až se vzniklou sro)

 2. Láďa napsal:

  Zdravím, díky za info se stejnopisy, nestudoval jsem to a když mi řekla že budeme potřebovat tři, tak jsem vzal tři a neřešil to :-)
  1) Doba založení – jednou jsem to počítal a vyšlo mi to asi na 14 dnů, pokud člověk jede na doraz. Nejvíc zabere čekání na hotové ŽL a potom samotný zápis. Kamarádovi před nedávnem udělali nějakou botu a protáhlo se to o dva týdny, běžně by ale mělo být do 5 prac. dnů.
  2) Nikde jsme jí nepřikládali.

 3. Michal napsal:

  Díky, článek mi pomohl, něco bych doplnil ze svých zkušeností ze založením sro z konce listopadu:
  Název společnosti – nesmí existovat jiná společnost, jejíž název zní stejně, když se vysloví a někdy se nepočítají ani dodatky o místě, jako „CZ“. Takže pokud už je zapsána firma „Běh na celou noc, CZ s.r.o.“, nemá cenu zkoušet zápis „BĚHNA CELOU NOC, s.r.o.“
  U notáře jsem byl v Brně v M-paláci, nemůžu si stěžovat. Chceš kromě jednoho originálu zápisu ještě dva opisy, další stejnopisy nepotřebuješ. Výpis z katastru o sídle jsem obdržel tamtéž na počkání za pár korun. Návrh na zápis do OR jsem si udělal sám, ale není na škodu to od někoho opsat.
  Pokud se v první možné chvíli budeš registrovat na finančáku jako plátce DPH, mělo by ti být vráceno dph i z faktury notáře (mě to včas nedošlo).
  Peníze jsem složil v GE, bylo to skoro zadarmo, ale jednoznačně nejhorší zážitek. Perla na konec, když jsem složil na pokladně peníze a chtěl potvrzení, z počítače vyjelo potvrzení ponížené o nějakých 7 Kč za vklad hotovosit, takže to museli napsat na stroji. Celkem jsem tam strávil 100 minut. Jestli to jde složit i u Fio, dnes bych šel do Fio.
  Sídlo: Souhlas vlastníka sídla nemusí být notářsky ověřen a už vůbec není potřeba smlouva. Chcete-li mít sídlo v bytě, jde to. Ovšem u družstevního bytu je to jen v oblasti teorie. U bytu v osobním vlastnictví se rozhoduje podle předmětů podnikání. Já jsem při „Správě počítačových sítí“ a „Specialozovaný maloobchod a maloobchod se smíšeným zbožím“ (to je taková univerzální živnost) dodal OR čestné prohlášní obsahující text … Správa sítí bude prováděna přímo u zákazníků v jejich provozovnách… Internetový obchod bude provozován přímými dodávkami zboží od distributorů ke koncovým zákazníků… V sídle společnosti tedy nebude docházet k žádným návštěvám zákazníků ani pohybu zboží.
  Předmět podnikání – máš-li více volných živností, můžeš počkat na jejich plánované sloučení do jedné. Snad to bude od poloviny roku – ušetříš za živnostenské listy.
  Zápis do OR byl hotov o pár dnů dřív, než se objevil na Internetu. Máš-li zápis do OR, zas běžíš na živnostenský úřad pro nové živnolisty obsahující IČ.
  Celkem jsem to při předvánočním shonu zvládnul do tří týdnů, dalo se nejrychleji asi za dva týdny.

 4. Láďa napsal:

  Jenom upřesním, že Fio v době, kdy jsem to řešil nešlo – přestože Fio poskytuje bankovní služby, tak nějakým způsobem nejde o klasickou banku, ale stále je to záložna a tu není možné pro složení základního jmění využít. V ČSOB nám rovnou řekli, ať tam dáme o tisícovku víc.

 5.  
Zanechej komentář

K zanechání komentáře ke článku musíte být přihlášen. Přihlásit »