Zjistil jsem, že kofein má opravdu neuvěřitelný efekt na aktivitu některých lidí. Hlavně v podivném podzimním období, kdy je hnusné počasí, zima a dny se rychle zkracují, dokáže hrnek horkého kafe nebo čaje dělat opravdové divy. Pokusil jsem se sepsat pozorování lidí okolo, doplněné o některé osobní zkušenosti. Jako měrnou jednotku používám čaje (samozřejmě černé, ne ty podivné bezkofeinové náhražky s názvem „ovocné čaje“), protože kafe moc nepiji, množství je ale tak jako tak pouze orientační. Příklady jsou nejčastěji vztažené na programátory a počítačové administrátory, protože ti (bohužel) tvoří velkou část pozorované skupiny.

0 čajů:
Práce se ve skutečnosti redukuje pouze na nekonečné listování mezi iDnesem, Novinkami a RSS čtečkou. Na pozadí jsou sice otevřeny všechny programy nutné k práci, ale šance na vznik něčeho užitečnějšího než řekněme trojúhelníkové kolo je mizivá. K mírnému nárůstu mozkové aktivity dochází pouze ve chvílích objevení nového článku, přičemž je úplně jedno, jestli jde o událost světového významu jako prezidentské volby v Rusku nebo významu o něco menšího, například že Italský voříšek vyčenichal lanýže o hmotnosti 1,5 kg.

1 čaj:
Začínáte si uvědomovat svět okolo sebe, včetně většiny povinností. Bohužel je ale stále hladina kofeinu moc nízká, než abyste se donutili začít je aktivně řešit. Aktivuje se ale centrum na delegování činností, takže začínáte komunikovat na téma termínů a hodnotit která práce je dostatečně jednoduchá, aby se dala někam předat. Skuteční mistři toto hodnocení přeskakují a automaticky delegují všechno nezávisle na kvalifikaci zaměstnance, takže můžete vidět sekretářku, jak se snaží nainstalovat databázový server apod.
Pozn.: V této fázi se téměř permanentně nachází významné množství vedoucích pracovníků státních podniků typu České Dráhy.

2 čaje:
Svět nabývá o něco ostřejší kontury a rovněž začínají vznikat i nějaké hmatatelné výsledky prováděné práce. Ideální stav pro provádění rutinních činností jako třeba úklid podlahy, telefonování na infolince, prodej čokoládových pralinek nebo programování. IT administrátoři v této fázi rovněž zkoušejí různé jednoduché step-by-step návody, přičemž ale končí po prvním záseku (například když nemůžou najít pod D: CD mechaniku, protože jí mají pod E: apod.). Kód vytvořený programátory je plus minus použitelný, zvolené řešení je ale většinou zoufale neefektivní a vydrží pouze do prvního požadavku na jakoukoliv změnu (samozřejmě aby bylo nahrazeno něčím ještě méně efektivním).

3 čaje:
Stav, ve kterém se nachází většina zaměstnanců, kteří si nechodí práci pouze odsedět. Děláte, co je potřeba, a zhruba jednou za den dokážete přijít i s efektivním a nápaditým řešením. IT administrátoři začínají používat i jiné odpovědi než „Zkusili jste to vypnout a zapnout?“, bohužel to ale nic nemění na tom, že jejich odpovědi jsou pořád stejně k ničemu. Programátoři v této fázi již projevují opatrnou ochotu podívat se na nějaký neobvyklý problém nebo nové technologie. Na druhou stranu stejně tak získávají obdivuhodnou schopnost vymýšlet věrohodná vysvětlení, proč není možné problém vyřešit a technologie použít.
Pozn.: Existuje domněnka, že tato schopnost je extrémně vyvinutá u jedinců, kteří se v dětství pohybovali okolo počítačů, pravděpodobně vlivem záření z monitoru na vyvíjející se mozek.

4 čaje:
Nastupující vrchol psychické aktivity – po dokončení jednoho úkolu se dokonce ani nejdete podívat do své RSS čtečky, co je nového, ale začínáte okamžitě pracovat na dalším. IT administrátoři v této fázi často vymyslí nové řešení sdílení souborů/zálohování/připojení k internetu, které na příští dva týdny uvrhne celou společnost do chaosu. Výsledkem je návrat vedení k osvědčené taktice „nejužitečnější jsou, když nic nedělají“ a výměna všech černých čajů za ovocné. Programátoři se naopak často úspěšně naučí postup, který jim při správném použití ušetří spoustu času. Jelikož díky tomu ale nemusí příště tolik pracovat a mohou víc času trávit na chatu vydáváním se za opálené svalovce, tak je celkový efekt na produktivitu práce nulový.

10 čajů:
V této fázi se musíte nacházet, pokud chcete úspěšně řídit firmu sestávající se z programátorů nebo IT administrátorů.

Zanechej komentář

K zanechání komentáře ke článku musíte být přihlášen. Přihlásit »