Možná jste to nevěděli, ale základní kámen Pražského mostu byl prý položen r. 1357, 9. 7. v 5:31. Řada lichých čísel od 1 do 9 a zase zpátky měla mostu zajistit nadpřirozenou ochranu, což asi vcelku funguje. A jelikož pražský magistrát očividně zastává názor „chléb a hry“, tak uspořádal oslavy u příležitosti 650. výročí tohoto data. Nebudu komentovat jestli cena 3 milióny je moc – žádnou podobnou akci jsem nikdy nepořádal a asi nikdy nebudu, takže nemůžu soudit. Navíc jsem si tam užil pár hodin hezké podívané a příležitostí, jak trochu vyzkoušet foťák a zjistit, co všechno s ním ještě neumím.

IMG_0444.jpgOkolo půlnoci byl prostor na Křížovnickém náměstí okolo pódia zoufale přeplněný, takže jsem to vzdal a šel se podívat na Karlův most. Tam naštěstí postávaly oživlé sochy a vyprávěly své příběhy, o kousek dál bojovali šermíři, semtam projel po mostě bezhlavý templář nebo přešli vojáci z třicetileté války, takže o zábavu bylo postaráno. Jako jediný vyloženě nepovedený moment bych hodnotil útok Švédů na Karlův most, kolem kterého se nadělalo hodně humbuku, jenom aby to všechno vidělo dohromady odhadem asi 100 lidí. Ostatní měli smůlu, protože ulice se směrem k mostu zvyšuje, takže neviděli nic. Logika opět jednou dostala na frak, půl hodiny postávání a nudného poslouchání střelby mi ale vynahradilo rytířské klání a milý pán, který mě pustil s foťákem dopředu. Rytíři nejdříve závodili v dovednostních soutěžích, aby nakonec, když klání skončilo „náhodou“ nerozhodně, se do sebe pustili dřevci. Třísky létali všude kolem, aby ve velkém finále zvítězil ten hodný a slušný místo drzouna, který pohrdal svými soupeři. Závěrečnou exhibici primátora Béma jsem si už nechal ujít a radši vyrazil na metro s vědomím, že pracovně pondělí za moc stát nebude.

IMG_0653.jpgVšechny alespoň trochu povedené fotky z večera jsem umístil do galerie, přičemž rytířské klání prošlo ještě pár úpravami v Lightroomu, hlavně ztmavení a vytažení kontrastu jim hodně přidalo (o Lightroomu se pokusím taky někdy napsat, až si trochu oťukám všechny jeho možnosti). Že je dobrý nápad nastavit při focení za horších světelných podmínek vyšší citlivost ISO jsem už zvládl, na příště mám napsáno podívat se na nastavování teploty bílé, protože blesk dělá s barvami psí kusy.

Zanechej komentář

K zanechání komentáře ke článku musíte být přihlášen. Přihlásit »