Možná to znáte, semtam je potřeba si s něčím pohrát ve Windows a neběží to hned na první pokus. Zkusíte první oblíbenou možnost, tou je program vypnout a zapnout, potom druhou oblíbenou možnost, tedy restartovat Windows a nakonec třetí oblíbenou možnost a tou je přeinstalovat Windows. A pořád nic. Někdo potom dostane šílený nápad pořídit si webový server a zjistíte, že to jde i jinak…

Následující text popisuje osobní zkušenost autora. Pokud s ním nesouhlasíte, můžete organizovat petice, stavět se na hlavu, napsat to do komentářů nebo cokoliv jiného, co nespokojenci obvykle dělají. Máme přece demokracii.

Nebudu se snažit opakovat nesmysly typu Proč používat Linux, které jsou skvělým příkladem, proč Linux ještě dlouho bude minoritní operační systém. Možná to bude tím, že vlastnosti jako „Na Linuxu je možné pracovat vzdáleně“ jsou drtivé většině ukradené a naopak „Většina aplikací na vás bude mluvit česky“ každý bere jako samozřejmost. Vezmu to z pohledu člověka, kterého začalo válčení s Windows už trochu nudit (moc vyhrávám) a potřeboval si pořídit nějakou novou hračku.

Užijete si už instalaci

Gentoo nemá instalátor. To by se možná mohlo zdát jako nevýhoda, ale není, protože profesionálové a hračičkové instalátor nepotřebují. Instalátor vám dává na výběr samé divné možnosti jako naklikat si rozdělení disku, místo rozdělit si ho sám pomocí fdisku. Potom už ale nikdy nezjsitíte, že fdisk je divný program, jehož použití výslovně nedoporučují přímo v jeho manuálové stránce a cfdisk je mnohem lepší. Stejně tak si nevyberete, jestli použijete fcron nebo vixie-cron a nemůžete se následující měsíc užírat pochybnostmi, jestli jste vybrali správně. A hlavně vůbec nevíte, co vám na disku vlastně přistálo – pro srovnání, když jsem o pár měsíců později instaloval na domácí fileserver pokusně Fedoru Core 4, tak její volba „None“ měla 400 MB a mimo hromady zbytečností obsahovala třeba úplně nesmyslně zkompilované jádro (byly v něm moduly pro snad všechen existující HW, jenom ne pro onboard zvukovku).

Užijete si i nastavování

Obvzláště pokud chcete mít pocit, že jste pro rychlost svého systému udělali opravdu všechno protože díky tomu, že Gentoo je kompilovaná distribuce, si můžete vyhrát s nastavením všech možných flagů pro kompilátor. Je jich přibližně milión a každý z nich vypadá velice důležitě, například pro procesory s x86 a x86-64 architekturou. Další specialitou Genta jsou tzv. USE flagy, které nastavují specifické parametry pro kompilaci jednotlivých balíčků. Výhodou je, že můžete mít v třeba PHP jenom rozšíření, která opravdu potřebujete.

Když něco pokazíte, tak se to dá i spravit

Vlastnost přímo kouzelná – prakticky není žádná chyba při instalaci, která by se nedala opravit nabootováním z instalačního CD, přepnutím do nového prostředí a čtením handbooku trochu pozorněji. Jednomu kamarádovi se instalace líbila natolik, že jí zkoušel pořád a pořád dokola, pokaždé se dostal zhruba o kapitolu dál, ale díky tomuto nemusel nikdy úplně od začátku. Ještě větší výhodou to je, pokud se něco pokazí později na už funkčním systému. Nečeká vás ani přeinstalace ani oprava systému (tzn. přeinstalace, při které se programy zoufale snaží přežít)

Víte, co se v systému děje, ale OPRAVDU

Samozřejmě platí i pro ostatní distribuce, stejně jako pro všechny Unixy, které znají genialitu syslogu nebo některé jeho alternativy. Zapisovat čitelné informace do souboru je určitě mnohem lepší než posílat výpisy paměti někomu, kdo si jimi vytapetuje pokoj. Můžete třeba zkusit něco hledat na Googlu a zjistit v čem je chyba. Menší tip: začněte u sebe, je to nejpravděpodobnější. Pokud ovládnete nějaký z analyzátorů logů, tak si můžete nechávat posílat úžasné zprávy, jak je v systému všechno v pořádku (ty samé zprávy vám budou bohužel chodit i v případě, že ho neovládnete úplně dokonale nebo ho místo vás ovládne někdo jiný a zapomene vám o tom říct).

Nemusíte restartovat kvůli každé ********

To pro mě byl přirozeně šok a zpočátku jsem se snažil řešit problémy restartem systému. Teď už můžu zodpovědně napsat, že restart nefunguje a je lepší tu minutu věnovat něčemu užitečnějšímu. Hlavní plus ale je, že až na výjimky (jádro) nemusíte restartovat systém po instalaci nějakého balíčku.

Tady jsem pánem já

Člověk by si myslel, že pokud máte práva superuživatele, tak můžete všechno. Ve Windows nemůžete, některé procesy dokonce nereagují na Kill (hlavně ve chvílích, kdy úplně vytuhnou). Oproti tomu kill -9 na Linuxu funguje spolehlivě. A to dokonce ani nemusíte být zvučně znějící Administrator, stačí být obyčejný root.

Pokud někdo dočetl až sem, tak může mít dojem, že jsem se samým nadšením přestěhoval do Antarktidy mezi tučňáky. Není tomu tak, na počítači mi stále běží Windows XP, které pro mě budou jako systém pro práci dlouho nepřekonatelné. Ale pro použití jako webový server se Gentoo osvědčilo výborně.

žádný komentář k “Proč je (Gentoo) Linux tak úžasný?”
  1. [...] Tohle bylo jenom pár příkladů, které mě napadly. Všechny mají společné to, že beze zbytku splnily moje očekávání a k tomu přidaly další tunu funkčností, které nemusí být obalené líbivou reklamou, abyste je chtěli používat. A samozřejmě jsou všechny zadarmo přímo na vašem skvělém sytému. [...]

  2.  
Zanechej komentář

K zanechání komentáře ke článku musíte být přihlášen. Přihlásit »