Jak se můžete dočíst v rozhovoru s autorem slovenské daňové reformy na iDnesu. Doslova:

Kritici rovné daně říkají, že progrese by měla být zachována kvůli daňové solidaritě (bohatí platí mnohem více než chudí). Proč vy si myslíte, že ne?
To s tou solidaritou a progresivitou jsou jen kecy. Rovná daň přece znamená, že všichni platí stejné procento daně. Ten, kdo vydělává deset tisíc měsíčně, platí daň 1500 korun, a kdo vydělává sto tisíc, platí patnáct tisíc, takže desetkrát více. Kromě toho je tu sleva na dani, což znamená, že ten, kdo vydělá deset tisíc hrubého, nebude platit nic, a kdo vydělá sto tisíc, bude platit třináct tisíc. To je přece solidarity až až.

Logika progresivní daně mi úplně uniká. Vyděláváte hodně? Nejenom že zaplatíte víc, protože xx% ze sto tisíc je víc než stejných xx% z deseti tisíc (což má svojí logiku), zároveň ale zaplatíte ještě víc, protože těch procent není xx, ale xx + yy, kdy „yy“ má zajišťovat onu „daňovou solidaritu“ (což už je socialistický/sociální výmysl). Že to často ve výsledku vede k nižšímu výběru daní není ani potřeba zmiňovat. Jednak je to demotivující, od určité úrovně to lidi přestane bavit a prostě se ani nebudou snažit vydělávat víc. A druhák jsou bohatí lidé většinou (i když to není pravidlem) dost chytří na to, aby se daním vyhnuli a dost bohatí na to, aby si k tomu ještě mohli zaplatit dobré účetní a daňové poradce. Ostatně přesně to samé popisuje známá Lafferova křivka.

Zanechej komentář

K zanechání komentáře ke článku musíte být přihlášen. Přihlásit »