Jako vášnivý čtenář všeho možného na internetu včetně diskuzí narážím semtam na názory „Ruby on Rails jsou buzzword, proto je nebudu používat“ (buzzword = „je to IN, móda, prostě TOHLE TEĎ LETÍ!!!“). Nic víc, žádný důvod, který by měl něco společného s kvalitou/nekvalitou samotného frameworku nebo Ruby jako jazyka. A důvody by se samozřejmě najít daly, Rails nejsou dokonalé a ani Ruby není dokonalé. Důvodem navíc může být i „umím skvěle PHP/Python/Javu a efektivnější je pro mě u toho zůstat“.

Způsob uvažování „je to buzzword, to nechci“ mi uniká a naopak považuji popularitu u open-source projektů za extrémně důležitý faktor. Přitahuje vývojáře a komerční firmy, které často vrací výsledek své práce komunitě. Skvěle je to vidět na jakémkoliv projektu, který je dál rozšiřitelný, například pomocí pluginů: velká komunita = víc rozšíření = méně práce pro další uživatele. Firefox, WordPress, Drupal nebo třeba Apache jsou příklady projektů, které tímto způsobem těží z široké komunity. Další výhodou je dokumentace a podpora. Víc hlav víc ví a hlavně víc hlav má víc času poradit.

Když jsem tohle napsal někomu na diskuzi v Rootu, tak jsem dostal odpověď „víc lidí, větší popularita, víc idiotů na jedné kopě, kteří ti dokáží věc znechutit“. Přiznám se, že jsem to nepochopil. Mezi větším množstvím lidí bude samozřejmě absolutní počet idiotů větší, to dává smysl. Ale nikdo mě přece nenutí komunikovat s lidmi, se kterými komunikovat nechci (ti idioti), tak jak by mi mohli něco znechutit? Prostě je vypustím, nebo je začnu brát jako komický doplněk (skvělý příklad je Astor na Živě.cz, modří určitě vědí). Navíc kdybych se tím chtěl řídit, tak musím přestat používat Windows, Firefox, MySQL a servery přeinstalovat na nějaký neznámý klon Unixu. Co ale budu dělat, když i moje nové alternativy začnou být taky populární?

Pokud se podíváme kousek do minulosti, tak podobným buzzwordem bylo XHTML. Spousta lidí v tom vidělo spásu webu, další spousta začalo hrdě ověšovat své weby ikonkami „XHTML 1.0 Strict Valid“ a někteří přestali používat tabulky i pro tabulky. Přiznám se, že mě to nechalo úplně klidným, ne protože jsem byl nějaký vizionář, ale jednoduše protože jsem byl líný a XHTML mi nic nepřinášelo. Pozdější vývoj udělal tvrdou selekci, XHTML pomalu umírá a přichází HTML5. Dalším příkladem, tentokrát úspěšného buzzwordu byl i Linux. Obrovské úspěchy se sice nekonaly, ale Linux se pomalu rozšiřuje a je to už dlouho seriózní projekt.

Pointa z toho je jednoduchá – nezáleží na tom, jestli je něco buzzword, ve výsledku stejně rozhodne kvalita a buď bublina splaskne, nebo se změní v životaschopný projekt. Takže proč se tím řídit?

Zanechej komentář

K zanechání komentáře ke článku musíte být přihlášen. Přihlásit »