Pokud pracujete s Linuxem vzdáleně z příkazového řádku například z Windows, tak často narazíte na problém, že by se vám hodilo o konzoli (nebo spíše dvě, tři, deset) navíc. Oblíbený hmat Alt + Fx maximálně zavře okno pokud x = 4, takže efekt je přesně opačný. Řešení je samozřejmě spustit Putty ještě jednou, ale to je ztráta času a lovení správného okna pohodlné práci určitě nepřidá. Naštěstí existuje elegantní řešení a tím je geniální GNU screen.

Na screen jsem narazil náhodou během rozkoukávání se v Linuxu a popravdě mi chvilku trvalo, než jsem se naučil co všechno tenhle prográmek umí (více konzolí je jenom to nejmenší). Instalace je jednoduchá, v mém oblíbeném Gentoo je to například:

emerge screen

Potom napíšete pouze screen a jste IN. Ovládání je jednoduché, prakticky všechno se ovládá pomocí klávesové zkratky Ctrl + a, požadovaný příkaz. Například nápověda:

Ctrl + a, ?

Po Ctrl + a je potřeba chvilku počkat, nezkoušejte mačkat všechno najednou. Nejenže to může být zajímavý prstolam, ale hlavně to nefunguje. A teď už k některým oblíbeným činnostem:

Používání konzolí

Novou konzoli vytvoříte pomocí Ctrl + a, c a běží jako stejný uživatel, který screen spustil. Číslo aktuální konzole získáte pomocí Ctrl + a, N.
Tím nejdůležitějším je samozřejmě přepínání mezi konzolemi a tady máte na výběr více způsobů:

  • Ctrl + a, n – posun na další konzoli
  • Ctrl + a, p – posun na předchozí konzoli
  • Ctrl + a, <číslo> – skok na konzoli <číslo>
  • Ctrl + a, „ – zobrazení seznamu konzolí (dobré pokud se už úplně ztratíte)

Nakonec můžete konzoli zavřít buď Ctrl + a, K nebo o něco jednodušeji příkazem exit. Pokud je konzole poslední, tak příkazem exit opustíte screen

Zobrazení více konzolí najednou

Konzolí si můžete zobrazit i více, pomocí zkratky Ctrl + a, S rozdělíte aktuální okno na dvě. Jednotlivá okna se potom ovládají:

  • Ctrl + a, Tab – přepnutí na další okno (směrem dolů)
  • Ctrl + a, + – zvětšení okna
  • Ctrl + a, - – zmenšení okna

Zkratky pro ovládání konzolí fungují pořád beze změny. Až vás další okno omrzí, tak aktuální vybrané zrušíte pomocí Ctrl + a, X.

Běh na pozadí

Screen má další úžasnou vlastnost a tou je, že pokud vám z nějakého důvodu spadne terminál, ve kterém běží, tak screen je pořád spuštěný a je možné se k němu opět připojit. Stejně tak je možné se od spuštěného screenu odpojit zkratkou Ctrl + a, d a připojit se k němu někde jinde. Všechny procesy, které jste v něm spustili, ale zůstanou běžet (výborné například pro kompilaci).
Připojení existující instance provedete pomocí parametru -x, funguje to ale jenom pokud je odpojená přesně jedna. Pokud je jich víc, tak pouze dostanete výpis možných instancí a musíte si vybrat správnou. Pro tento účel se hodí spouštět screen s parametrem -S, který nastaví její jméno na něco zapamatovatelného, například screen -S lada, opětovné připojení je potom screen -x lada. Odpojené instance po nějaké době samozřejmě „umřou“, vyčistit je můžete pomocí screen -wipe. Nakonec pokud chcete vypsat seznam všech existujících instancí včetně jejich stavu, tak použijte screen -ls.

Všechny zde popsané možnosti samozřejmě najdete v manuálové stránce, která je v případě screenu velmi hodnotná. Pokud přežijete úvodní zmatky, způsobené trochu neobvyklým ovládáním, tak zjistíte, že screen se objevuje v Top 10 Linuxových administrátorů úplně zaslouženě.

Odkazy:

žádný komentář k “Screen aneb konzole v Putty”
  1. [...] Screen aneb konzole v Putty 2 Vydal: Láďa v Linux [...]

  2.  
Zanechej komentář

K zanechání komentáře ke článku musíte být přihlášen. Přihlásit »