Jednoho krásného dne se ve Svatém lese (čti „Halyvůd“) řešilo co udělat s těmi novými lesklými placičkami, které mají jednou nahradit videokazety (čti „dývídý“). Přece jenom všichni lidé jsou si rovni, ale někteří jsou si rovnější, protože v kinech utratí víc peněz za osolenou praženou kukuřici (čti „popkorn“) a slazenou hnědou vodu s bublinkama (čti „koka kola“, případně „pepsi kola“, pokročilejší mohou číst „pepsi kola tvist lajt“ a lokální patrioti „kofola“). A ti rovnější lidé by měli mít právo podívat se na nové filmové trháky o něco dřív. Tak pár chytrých hlav (čti „banda idiotů“) přišlo s nápadem, že by byl super nápad si svět rozkouskovat. A lesklé placičky koupené v jednom kousku světa by nešly přehrát v jiném kousku světa. Prozatím jsem se setkával jenom s teorií, ale teď kvůli objevenému DVD Dilberta (čti „jeden z nejlepších komiksů všech dob“) přemýšlím, jestli se s ní a s jedním nesmyslným zákonem nesetkám i v praxi.

Dilbert na DVD aneb jak to začalo

Čirou náhodou jsem dneska zjistil, že Dilbert byl natočený i jako animovaný seriál. Reakce uživatelů IMDb byly dobré, reakce majitelů DVD na Amazonu ještě lepší. Nedalo mi to a zapátral jsem, v Čechách samozřejmě zmiňované DVD vydáno nebylo a kupodivu očividně nebylo vydáno ani nikde v Evropě – na britském Amazonu je upozornění, že dodávaný disk je Region 1, tzn. USA a Kanada. Kompletní DVD rip je samozřejmě na Torrentu a má úctyhodných 5,37GB. Takže jsou dvě varianty:

  • Stáhnout si Torrent: Nechci. Dilbert se mi líbí a rád bych ho měl na DVD
  • Objednat si z Amazonu: Jediná další možnost, ale teď přichází na scénu skvělá a báječná

Novela autorského zákona

Ta totiž stanoví, že „neoprávněným zásahem do autorského práva a práv souvisejících s právem autorským je i (samotné) obcházení účinných technických prostředků ochrany práv podle autorského zákona.“ (nevím, jak autor téhle věty mohl udělat maturitu ze slohu). A protože regionální kód k těmto technickým prostředkům bude asi patřit, tak je použití třeba AnyDVD pro jeho obejití nezákonné.
Kvůli mě ho tu ale Region 2 DVD asi nikdo nevydá, takže mám smůlu a stejně si ho budu muset objednat z Amazonu a třeba se klepat strachy pokaždé, když bude v DVD mechanice. Nebo si sehnat region-free DVD mechaniku (pokud se vůbec dělají). Nebo region-free DVD přehrávač a k tomu rovnou i televizi. Nebo si celý seriál překreslit do sešitu a po nocích si jím listovat.
Prostě ať udělám cokoliv, tak je to další opruz, další zbytečná práce navíc.

A ještě PS

Při hledání informací o novele autorského zákona jsem narazil na web České protipirátské unie. Vcelku nic zvláštního, ale zaujala mě zpráva „Pozitivně mířená kampaň Filmy nejsou zadarmo, kterou představila Česká protipirátská unie (ČPU), nabírá na obrátkách.“. Zajímalo mě, jak vypadá „Pozitivně mířená kampaň“, takže jsem se podíval na ukázky spotů. Názor si udělejte sami, ale já osobně mám o pozitivně mířené kampani dost jiné představy a raději nechci vědět, jak by vypadala „Negativně laděná kampaň“.

Zanechej komentář

K zanechání komentáře ke článku musíte být přihlášen. Přihlásit »