Bruce Willis je zpátky ve své nejslavnější roli. Tentokrát jako už plešatý (ale co slečny, pleš je prý sexy ne?) veterán New York Police Department John McClane, který tráví večer dohledem nad randem své dcery, když zrovna v tu chvíli někdo rozjede kyberútok na celé USA. Čtvrtý díl série, která po Rambovi a ostatních nesmrtelných hrdinech přinesla trochu uvěřitelnější scény, je tu.

Snažit se křísit staré série je stejně těžké, jako v módě. Z dřívějších představitelů jsou už „dědci“, se kterými má co dělat i stohlavý tým maskérů a osobních trenérů, původním režisérům se do toho nechce a diváci mají z předchozích dílů laťku nastavenou vysoko. Smrtonosná past se naštěstí dějem neliší od předcházejících. Hlavní zloduch má geniální plán, proti kterému jsou všichni bezmocní, samozřejmě kromě Johna, který je opět ve špatný čas na špatném místě. Tentokrát je tím špatným místem byt hackera jménem Matt Farrel (hraje Justin Long). Toho tam má jít vyzvednout, protože jeho šéf nechce na úkol posílat žádného nováčka, ale „senior detektiva“. Pokud by to totiž udělal, tak by nebohý nováček byl téměř určitě zlikvidován společně s Mattem několika poslanými zabijáky a nebylo by co točit. Takhle ale po nezbytné přestřelce oba utečou a Willis získá pomocníka, pro kterého sice „svět“ a „počítače“ jsou synonyma, ale umí pár skvělých fint, které se proti kyberzločincům budou hodit. Chvilku jsem přemýšlel, kde jsem Justina Longa viděl, než mi to docvaklo – v reklamách Applu představuje počítač Mac. Jeho role ve Smrtonosné Pasti 4 je reklamám hodně podobná a je to dobře, dva drsňáci v jednom filmu by bylo moc.

Od této chvíle slouží děj jenom jako pojítko jednotlivých akčních scén, které jsou dobré, místy lepší. Oproti předchozím Smrtonosným Pastem je dějištěm filmu větší prostor, všichni pořád cestují a nikdo nespí. Díky Mattovi a jeho ceně pro zloduchy případně skvělé znalosti infrastruktury USA se pravidelně potkávají, aby mohl John trochu srovnat skóre. Zloduchové jsou klasicky dost neoriginální co se týče používaných zbraní, zůstávají celou dobu u několika střelných, případně trochu kung-fu, zatímco John dokáže jako zbraň použít cokoliv, od hasícího přístroje, přes požární hydrant až po auto (dvakrát). Větší rozloha filmu dala scénáristům možnost pořádně se vyřádit, takže tu mimo jiné uvidíte i stíhačku F-35 Lightning II, která ještě nebyla ani zařazena do služby. Stejně tak mohli přidat dialog, který zní jako náborová akce pro americkou policii („dělám to, protože to nikdo jiný neudělá bla bla bla“) a který si klidně mohli odpustit. Naštěstí je jenom jeden a mezi hromadou mcclanovských hlášek („nejsem tak chytrý jako vy kluci od počítačů“) celkem zapadne.

Suma sumárum, Smrtonosná Past 4 je povedený akční film na letní večer. Hluboké umělecký zážitek nečekejte, ale nudit byste se rozhodně také neměli.

žádný komentář k “Smrtonosná past počtvrté a trochu jinak”
  1. Axiss napsal:

    Když jsem viděl trailer, byl jsem unešen. Na filmy moc nekoukám, ale tuhle klasiku si nenechám ujít :-)

  2.  
Zanechej komentář

K zanechání komentáře ke článku musíte být přihlášen. Přihlásit »