Rozhodl jsem se dnes strávit odpoledně výběrem firemního účtu. Tedy úplně přesně účtu pro nově zakládanou právnickou osobu, jako živnostník můžete používat jakýkoliv účet, přestože se banky snaží mlžit o opaku (mají proč, poplatky za vedení podnikatelského účtu jsou mnohem vyšší). Bylo to zajímavé odpoledne, naplněné procházením webových stránek s šílenou navigací (nikde nedokáží vymyslet horší navigaci, než v bance), dlouhými telefonáty se špatně vyškolenými lidmi na infolinkách a procházení nekonečných sazebníků. Během toho jsem narazil na velké množství podivností, semtam komických, většinou ale spíše tragikomických. Tady je žebříček těch nejzajímavějších.

3. místo: Citibank – máme pro vás skvělou bojovku

Citibank stojí jenom o vytrvalé podnikatele – žádný sazebník s poplatky pro firemní klientelu na webu nemají a zjistit podmínky není nic jednoduchého. Na nalezeném „CitiPhone čísle“ jsem se jenom dozvěděl číslo na recepci, kam by mě normálně nikdy nenapadlo volat. Z recepce mě samozřejmě přepojili opět jinam, kde se pořád dokola ozývalo „Zadejte číslo Vaší CityCard a stiskněte 0 pro blokaci“. Usoudil jsem, že jde o omyl, ale při druhém telefonátu na recepci a opravdu dlouhém čekání u hudby v podání pravděpodobně umírajícího saxofonisty (CityMusic, tvrdá zkouška trpělivosti) jsem se dozvěděl, že jde ve skutečnosti o tajný kód, který znamená „Stiskněte 0 pro spojení s telefonním bankéřem“. Bohužel mi zároveň sdělili, že jsem tímhle ztratil drahocenný čas, protože pracovní doba na volaném čísle (CityWorkTime) skončila v 17:00 (bylo 17:05). Game Over, snad třeba někdy příště.

2. místo: Komerční banka – připravte si slovník a nevěřte nikomu

Komerční banka má v nabídce několik balíčků, které jsou buď efektivní, vyvážené nebo nadstandardní, jako bonus i moderní, jednoduché a pohodlné, případně komplexní. Co určitě ale není jednoduché, je sazebník, protože poplatek za příchozí platby z jiné banky se skrývá pod

  • Účetní položka na pasivní straně transakce (tzn. na účtu klienta, z jehož podnětu k transakci nedošlo, kromě všech hotovostních operací)
  • a Účetní položka zpracovaná v rámci mezibankovního pl. styku, za účetní položku na vrub a ve prospěch účtu klienta KB z a do jiné banky zpracovanou prostřednictvím mezibankovního platebního styku

z nichž hlavně ten první je moc hezká ukázka bankovního newspeaku (překlad do normální řeči totiž je „poplatek za příchozí platbu“). A pokud by vám někdo na infolince stejně jako mě tvrdil, že druhý poplatek se týká jenom odchozích plateb, tak mu nevěřte. Ve skutečnosti jim pouze zapomněli říct, že „na vrub“ = odchozí a „ve prospěch“ = příchozí. Později ale ona milá slečna jen tak mezi řečí prohodila, že jsem měl pravdu, takže jsem se mohl cítil jako vítěz. Bohužel platit díky tomu o 2 Kč za každou příchozí platbu mi pocit z vítězství trochu zkalilo.

1. místo: eBanka – 4 Kč za odeslání informačního e-mailu

eBanka se docela dobře zviditelnila reklamou „Ale nemusím, ne-mu-sím“. Tak na to raději zapomeňte, protože platit „mu-sí-te-a-moc“. Její cenový program Základ udělal rekord s cenou 10,80 Kč za příchozí platbu + upozornění na e-mail. Samotné upozornění z toho stojí 3,90 Kč, což je tak neuvěřitelná cena, že jsem to musel říct i té nepříliš milé slečně na infolince (ta si to poznamenala, asi aby to později mohla ignorovat). Ale pokud mi prý tahle částka přijde vysoká, tak si můžu objednat cenový program Plus, kde stojí pouze 2,90 Kč!!! Samým šokem z výhodnosti této nabídky jsem na chvilku zapomněl dýchat, abych se o chvilku později raději rozloučil se studem, že eBanka vydělává i z mých peněz.

Ještě ale musím vyhlásit speciální cenu a tu získávají tři největší české banky, tedy KB, ČS, a ČSOB. Ty totiž mají úplně stejný poplatek za příchozí platbu z cizí banky 7 Kč. Sedmička je šťastné číslo a hned tři vedle sebe si jí určitě zaslouží.

žádný komentář k “Strasti výběru firemního účtu”
  1. J. napsal:

    No a co teprve za platbu ze zahraničí. J.

  2.  
Zanechej komentář

K zanechání komentáře ke článku musíte být přihlášen. Přihlásit »