Možná se ptáte, proč ta změna na WordPress, možná je vám to jedno. Komu to jedno není, tak zde je rychlý přehled, co mě k tomu vedlo:

 1. Zmatek, zmatek, zmatek
  BLOG:CMS rozhodně není idiot-friendly. Konfigurace je roztahaná na různých místech a najít to správné je docela kumšt. Nikdy nevíte, jestli potřebné nastavení najdete ve „Skins“, „Plugins“, „Extra skins“ nebo v „some-other-place-in-galaxy-far-far-away“. Pokud si chcete konfiguraci užít, tak je BLOG:CMS rozhodně pro vás. Pokud chcete jenom psát blog, tak doporučuji raději WordPress.
 2. Lokalizace
  Se stavem české lokalizace je to tak – neexistuje. To by ani tak nevadilo, autor se mnohokrát vyjadřoval ve smyslu, že čeští uživatelé si to nezaslouží, což je samozřejmě jeho svaté právo. BLOG:CMS ale ani nepoužívá žádný lokalizační nástroj jako GNU gettext. Místo toho vás bohužel čeká zdlouhavé hledání textových řetězců přímo v administraci nebo dokonce ve zdrojových kódech. Jak to zpříjemňuje updaty není asi potřeba rozepisovat.
 3. Nulová perspektiva
  BLOG:CMS se už prakticky nevyvíjí, updatují se pouze vestavěné komponenty. Možná to znamená, že dosáhl dokonalosti, ale protože mě osobně to tak nepřišlo, tak to beru jako mínus. WordPress oproti tomu stále přidává nové funkčnosti, vznikají nové pluginy atd.
 4. Malá komunita
  Porovnávat komunitu okolo BLOG:CMS a WordPressu je jako porovnávat populaci Vatikánu s populací Číny. To má samozřejmě dost efektů, například pro WordPress existují tuny pluginů, šablon atd. Pro BLOG:CMS vám ve většině případů nezbude nic jiného, než si potřebnou věc napsat. Takže pokud chcete se potrénovat PHP, je BLOG:CMS pro vás, v opačném případě opět WordPress.
 5. Autor
  Taková maličkost, prostě už mi začal Radek Hulán, jeho patent na pravdu, hackování reality a ostatní trochu vadit.
Odpovědi k “WordPress vs. BLOG:CMS”
 1. Axiss napsal:

  On ani WordPress není ideální. Osobně bych radši něco menšího, třeba se mi líbí RS2 http://realityshow.savana.cz/rs/ :-)

 2. Láďa napsal:

  Asi nic není ideální, co si sám nenapíšeš :-) WordPress je sice velký, pořád ale snadno použitelný.

 3. YouTube napsal:

  Taky mam rad WordPress, pouzivam ho treba na blogu o rodině a trochu jsem ho prekopal na superhry.

 4.  
Zanechej komentář

K zanechání komentáře ke článku musíte být přihlášen. Přihlásit »