Připadnul na mě nevděčný úkol – naučit několik lidí to málo, co jsem se o Ruby on Rails zatím naučil já. A protože psát jim to na ICQ mě nebaví, tak jsem se rozhodl popis trochu rozšířit i pro úplné začátečníky a umístit sem. Jako první je samozřejmě instalace, aby bylo možné vůbec zkoušet Hello World.

Stahovat a stahovat

Pro základní instalaci Ruby on Rails, používající jako webový server vestavěný Webrick a jako databázi MySQL budete potřebovat:

Všechno samozřejmě ve verzích pro Windows. ImageMagick jsem přidal kvůli tomu, že manipulovat s obrázky bude určitě potřeba, takže aby se to vyřešilo všechno najednou v prvotním instalačním nadšení (a aby bylo o čem psát).

Instalovat a instalovat

Nainstalujte Ruby a MySQL, dejte pozor pouze na dvě věci:

  • Pro Ruby musíte v každém případě nechat zaškrtnuté Enable RubyGems, jinak si přiděláte spoustu problémů
  • Pro MySQL doporučuje použít Best support For Multilingualism, což nastaví UTF-8 jako výchozí znakovou sadu. Později je možné to samozřejmě změnit, stejně tak jako je možné nastavit jinou znakovou sadu pro určitou databázi.

A k tomu nainstalujte ImageMagick z posledního souboru. Je to jediný .exe soubor, takže se nemůžete splést.

Instalace Ruby on Rails

Ruby on Rails jsou dostupné jako RubyGem, díky tomu je instalace i pozdější upgrade pohodlný. Otevřete si příkazový řádek, spusťte

C:\>gem install rails

a odsouhlaste instalaci všech závislostí.

Instalace RMagick

Rmagick je rozhraní mezi Ruby a knihovnou ImageMagick. Pro všechny normální systémy je k dispozici přímo RubyGem, jenom na Windows to je složitější. Rozbalte si soubor s příponou .gem do nějakého dočasného adresáře (například C:Temp) a spusťte z příkazového řádku a z toho adresáře:

C:\Temp>gem install rmagick --local

Mělo by se objevit:

Successfully installed rmagick, version 1.13.0

samozřejmě s číslem odpovídající verze.

Testovací aplikace

Opět na příkazovém řádku spusťe příkaz:

C:\Temp>rails test

Tím vytvoříte základ nové Rails aplikace v adresáři C:Temp est. Takže teď už jenom do něj skočit a novou aplikaci spustit:

C:\Temp>cd test
C:\Temp\test>ruby script/server

správná odpověď by měla být:

> Booting WEBrick...
> Rails application started on http://0.0.0.0:3000
> Ctrl-C to shutdown server; call with --help for options
[2006-11-03 16:43:25] INFO  WEBrick 1.3.1
[2006-11-03 16:43:25] INFO  ruby 1.8.5 (2006-08-25) [i386-mswin32]
[2006-11-03 16:43:25] INFO  WEBrick::HTTPServer#start: pid=1248 port=3000

případně s nějakou hláškou firewallu, abyste povolili příchozí spojení. Pokud jste instalovali Mongrel, tak bude hláška odpověď trochu jiná – Mongrel se nastaví jako výchozí server a spustí se místo WEBricku. Teď už jenom otevřete v prohlížeči adresu http://localhost:3000/ a vychutnejte si uvítací hlášku tohoto skvělého frameworku.

To by pro začátek mohlo stačit, jako další musím vymyslet, čím pokračovat. Jako zatím nejzajímavější kandidát se jeví blog (přestože to není vůbec originální), protože dostupné blogovací nástroje mi moc nevyhovují.

Původně tady měl následovat postup konfigurace Rails na Apache + FastCGI. Bohužel přestože na stolním PC se mi to asi po 4 hodinách googlování povedlo, tak na notebooku jsem to úspěšně nezopakoval.

Zanechej komentář

K zanechání komentáře ke článku musíte být přihlášen. Přihlásit »